Glikemia poposiłkowa

Glikemia poposiłkowa określa poziom glukozy we krwi po jedzeniu. Powinna ona się utrzymywać w danych granicach wartości, które są określane dla osób zdrowych oraz diabetyków.

Stężenie glukozy w czasie

Poziom cukru po jedzeniu wzrasta z uwagi na rozkład makroelementów do cukrów prostych, które trafiają z kolei do krwi. W ciągu godziny poziom glukozy osiąga maksimum po czym zaczyna spadać dzięki działaniu insuliny. Synteza glikogenu i wychwyt cząsteczek glukozy powoduje powrót glikemii do stanu wyjściowego po około 2,5 godziny od jedzenia posiłku.

diabetofort_wynik

Prawidłowy poziom glikemii poposiłkowej

Aby pomiar stężenia glukozy we krwi po posiłku był rzetelny, powinien zostać wykonany około dwie godziny po jedzeniu. Wtedy też poziom cukru osiąga swoje maksimum, które można porównać do określonej normy.

W przypadku osób zdrowych glikemia poposiłkowa powinna przyjmować wartości nie wyższe niż 140 mg/dl. Warto pamiętać, że wartości te mogą oscylować w dosyć szerokim spektrum. Ponadto osoby starsze mogą często osiągać nieco wyższy poziom glikemii, nie wykazując jednocześnie żadnych schorzeń.

Jeżeli poziom cukru po posiłku mieści się w spektrum 140-199 mg/dl, oznacza to, że pacjent wykazuje hiperglikemię, z kolei wartości przekraczające 200mg/dl mogą wskazywać na cukrzycę.


Komentowanie wyłączone.