Nawłoć kanadyjska – właściwości i zastosowanie

Nawłoć kanadyjska to roślina, którą bardzo często możemy zobaczyć w ogrodach, czy dziko rosnącą na łąkach. Jest wytrzymała i bardzo ekspansywna. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że ma wiele właściwości leczniczych. Jak wykorzystać nawłoć?

Nawłoć z dużej rodziny

Nawłoć kanadyjska pochodzi z rodziny astrowatych i w Polsce jest bardzo popularna. Inne odmiany nawłoci to pospolita, późna, ogrodowa, czy olbrzymia. Nawłoć kanadyjska możemy rozpoznać po włoskach, które znajdują się na łodydze.

Ilość poszczególnych składników aktywnych może różnić się w poszczególnych gatunkach, ale ich działanie na organizm ludzki jest zbliżone.

Nawłoć kanadyjska działa moczopędnie, przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Obniża ciśnienie krwi oraz działa przeciwgrzybiczo. Stosując nawłoć zewnętrznie ma działanie antyseptyczne i ściągające.

nawloc2_wynik

Jak stosować nawłoć?

Nawłoć kanadyjską można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi ziołami w postaci naparów, nalewek, czy wyciągów ziołowych. Popularne jest zastosowanie miodu z nawłoci, którego działanie jest bardzo zbliżone do działania zioła.

Nawłoć można stosować również jako nalewkę. Wystarczy 100 g ziela nawłoci zalać 400 ml 40 proc. alkoholu. Trzeba pamiętać, że alkohol musi być gorący. Tak przygotowana nalewkę odstawiamy na 14 dni. Przefiltrowaną wypijamy po kieliszku dziennie.


Komentowanie wyłączone.