Łopian – właściwości lecznicze i zastosowanie

Medycyna ludowa już od dawna ceni właściwości lecznicze łopianu. Jest to roślina, której wykorzystywane są liście, kwiaty, ale najbardziej pożądany jest korzeń łopianu. W jakich przypadłościach pomoże leczenie łopianem?

Łopian – jak znaleźć?

Pola, nieużytki, skraj lasu, czy przydrożne łąki – to wszystko miejsca, w których łopian czuje się naprawdę dobrze i chętnie rośnie. Jest to roślina, która dorasta do dwóch metrów. Duże okrągłe liście, fioletowe, kujące kwiaty, które chętnie przyczepiają się do ubrać to właśnie łopian, na wsiach nazywany „dziadem”.

Łopian w celach leczniczych zbierany jest późną jesienią lub wczesną wiosną. Cenne są tylko te rośliny, które jeszcze nie zakwitły. Korzeń kroi się i suszy w temperaturze 50ºC.

łopian2_wynik

Działanie łopianu

Zastosowanie zewnętrzne łagodzi skutki łojotoku, egzemy, trądziku. Pomaga walczyć ze świądem, łupieżem, czy chorobami o grzybiczym podłożu. Po za tym korzeń łopianu działa moczopędnie, przyspiesza przemianę materii, działa napotnie oraz oczyszcza organizm z niepożądanych substancji.

Owoce łopianu pomagają w walce z cukrzycą – zmniejszają poziom cukru we krwi oraz działają na insulinooporność. Medycyna ludowa już od dawna wykorzystuje łopian w leczeniu wczesnej fazy cukrzycy.


Komentowanie wyłączone.